Vitamín B2

Vitamín B2 (Riboflavín)

Zdroje: Jeho najbohatšími zdrojmi sú pečeň, droždie a trochu ho je i v mlieku. Nachádza sa v listovej zelenine, ale môže sa vstrebať jedine, ak je uvarená. Zo šalátov sa nevstrebáva. Jeho nedostatkom podľa skúsenosti autorky trpí každý, kto vypije menej ako 1 liter mlieka.


Prejavy nedostatku: Príznakmi jeho nedostatku sú najprv zvislé čiarky alebo tenké vrásky na spodnej pere, ktoré síce neskôr zmiznú, ale pera sa stáva zvraštená a drsná až popukaná, a neskôr sa môžu odlupovať i tenké šupinky kože.Jazyk dostáva postupne purpurovú farbu.

        Pri jeho náhlom veľkom nedostatku pukajú aj kútiky úst. Nehoja sa a hoci nekrvácajú, sú bolestivé. V ťažkých prípadoch sa môžu rozšíriť až 1,5 cm dovnútra i von z úst. Tieto praskliny sa objavujú alebo miznú v závislosti na príjme vitamínu B2. Pri miernom, ale dlhotrvajúcom nedostatku sa pukliny vôbec nemusia objavovať. Namiesto toho sa horná pera zmenší, môže až skoro zmiznúť a penzisti si myslia, že je to od umelého chrupu, hoci atrofia hornej pery je často viditeľná už i vo veku 30 rokov.


       Vitamín B2 spolupôsobí s vitamínom B6 a niektorými aminokyselinami, takže uvedené abnormality perí sa tiež môžu vyskytnúť pri nedostatku niektorej z týchto živín. Mlieko a najmä jogurt obsahujú všetky tieto tri živiny.

       Iným príznakom sú červené žilky, najmä u alkoholikov na koži nosa a lícach, a niekedy i na celom obličaji. Ráno môžu byť oči zalepené. Koža nosa, brady, čelo, môžu nadobúdať olejový vzhľad.

      Zdá sa, že mliečny cukor, (laktóza), zvyšuje potrebu vitamínu B2, ak nieje v potrave dostatok tuku. Ak niekto musí dodržiavať beztukovú diétu, musí obmedziť konzum práškového mlieka, hlavne odtučneného.Vplyv na zrak: Ak má človek dostatok vitamínu A i E vidí dobre i v noci, ale pri nedostatku vitamínu B2 má oči citlivé voči svetlu a nosí tmavé okuliare. Aj šero môže rušiť takéhoto človeka,nemôže pracovať alebo dobre čítať, len pri jemnom svetle. Pri väčšom nedostatku tohto vitamínu svrbia viečka a často môžeme pozorovať, že si postihnutý utiera alebo trie oči. Oči môžu postupne vyzerať krvavé, ak sú preťažené.

          Pri jeho nedostatku vzniká najskôr: citlivosť voči silnému svetlu, zlé videnie za šera a oči ľahko slzia. Pri námahe sú krvavé a môžu páliť pri oslnení. Trochu hlienu sa často nahromadí pod viečkami,zvlášť počas spánku. Pri akútnom nedostatku môže praskať koža na vonkajších kútikoch očí. Na nápravu stačí 5 mg vitamínu B2 denne. Vitamín B2 odstráni i menej bežné príznaky:zlé rozoznávanie farieb, predmetov a ľudí, z časti neschopnosť ostrej akomodácie, conjuctivis (katar spojiviek), iritis, rubiosis,videnie mihajúcich sa a miznúcich obrazov, videnie svetelných kruhov okolo žiariacich svetiel alebo predmetov a neprehľadnosť rohovky. Rohovkové vredy možno bez zbytku vyliečiť podávaním vitamínu B2 jedine vtedy, ak nie je choroba tak zastaralá, že sa už vytvorili jazvy.

        Nie je to isté, aleje možné, že nedostatok vitamínu B2 spôsobuje aj šedý zákal.Pacienti s počiatočným šedým zákalom, ktorí mali viaceré príznaky nedostatku vitamínov B, sa uzdravili do 2 týždňov podávaním veľkých dávok vitamínu B2, spolu s primeranou potravou.

       Zrakové potiaže starších ľudí sú najčastejšie spôsobené ich zlou výživou.Autorka ešte nestretla človeka staršieho ako 60 rokov, ktorý by nemal príznaky nedostatku vitamínu B2.


Informácie čerpané z knihy  A. Davisová : Čo Vám chýba aby ste boli FIT
KnihaVstúpiť

Fitvitamín odporúča: Natural vitamín B2

Leave Your Comment